Чарльз Слонім, Доктор медицини (MD, далі ДМ) [Примітка редактора: AllAboutVision.com член редколегії Чарльз Б. Слонім, ДМ, ] розповідає про свій особистий досвід з оперування катаракти в 2008 році, і про те, як він змінив своє ставлення до процедури і до порад, які давав раніше своїм пацієнтам. Незважаючи на те, що доктор Слонім зараз має іншу вузьку спеціальність офтальмологічної хірургії і через похилий вік уже не виконую операції з видалення катаракти, він як і раніше дає поради своїм пацієнтам щодо процедури.

…Мій стаж роботи хірургом-офтальмологом 25 років. Половину цього часу я проводив операції з видалення катаракти. Я консультував тисячі пацієнтів протягом цього часу щодо переваг та ризиків оперування катаракти.

 

Але коли мені самому була діагностована “рання” катаракта в 55 років, я зрозумів, що мій найважчий виклик — проконсультувати самого себе. З одного боку я мав слідувати тим порадам, які завжди давав своїм пацієнтам.

Я завжди був дуже консервативний в питаннях оперування катаракти. Я починав серйозну розмову про оперування катаракти, тільки тоді, коли катаракта сильно впливала на зір пацієнта,  і доки гострота зору пацієнта не була б принаймні 20/50 або ще гірша. (прим. Гостроту зору перевіряють за допомогою буквеної таблиці. Якщо результат покаже 20/20, це означає, що на відстані двадцяти кроків ви бачите так само добре, як і людина з нормальним зором. Однак якщо оцінка 20/40, це означає, що здорова людина бачить на відстані сорока кроків те, що ви бачите на відстані двадцяти. Іншими словами, щоб ясно бачити предмет, вам треба наблизитися до нього. Загальне правило таке: чим вище друга цифра, тим гірше ваш зір.)

В ході цих консультацій багато людей з катарактою були стривожені, дізнавшись, що операція є єдиним варіантом відновлення зору. Помутнілий кришталик ока повинен був видалитися і замінитися на штучний, відомий  як внутрішньоочна інтраокулярна лінза або ІОЛ.

Навіть коли я перестав робити операції по катаракті, і коли згодом були  розроблені більш сучасні та безпечні процедури, я рідко — якщо взагалі — серйозно обговорював оперування катаракти з тими, у кого гострота зору була 20/20 чи 20/25 за даними оптометричної таблиці.

 

Багато хірургів вважають, що будь-яке оперування катаракти є ризиком, якщо Ви все ще можете бачити і без хірургічного втручання.

 

Проте, мій недавній особистий досвід навчив мене, як якість нашого зору може погіршуватися з катарактою, навіть коли таблиця для перевірки зору говорить нам, що ми, мовляв, можемо бачити “просто відмінно”.

 

Ранні ознаки катаракти

Спочатку я став помічати ореоли навколо вуличних ліхтарів в нічний час і відблиски від яскравих вогнів протягом дня.

Раніше я мав гостроту зору 20/20+ без окулярів. Але катаракта розвивавалася в обох моїх очах, причому в правому оці набагато швидше, в порівнянні з лівим. Під час обстеження без особливих проблем я все ще міг бачити від 20/20 до 20/25 в таблиці для діагностування. Іншими словами — як я завжди і казав своїм пацієнтам в минулому — я міг бачити «просто відмінно».

Але протягом року до прийняття рішення щодо проведення операції з видалення катаракти, я зафіксував відблиски (бліки) на таблиці. Це означає, що розсіяне світло та інші перешкоди від помутніння лінзи кришталика спричиняли такі проблеми, як нездатність побачити контрастні об’єкти.

Коли я закривав ліве око, то складалося враження, що у мене перед очима вощений папір. З часом це тільки погіршувалося. За кермов авто вночі у мене були класичні симптоми катаракти: бачив ореоли навколо джерел світла і фар, і трохи світіння навколо вуличних ліхтарів. Низький контраст між темним кольором автомобілів на фоні темної ночі ускладнював одіння, тому що мені було складно розмежовувати істинний контур автомобілів.

Незважаючи на ці симптоми, таблиця для перевірки зору ще казала, що я міг бачити «просто відмінно».

 

Втрата контрасту і глибини сприйняття

Розмитість і туманність в правому оці зробили мене майже монокулярним або «однооким». Ліве око стало домінуючим, тому що я все ще міг бачити цим оком, де помутніння кришталика не було таким же сильним.

Мої порушення зору не перешкоджали нормальній повсякденній діяльності. Але коли я проводив хірургічні процедури, я помітив, що я безумовно уповільнений у зв’язку з втратою контрастної чутливості. Через те, що я більше не міг добре бачити обома очима, я також відчував менше глибину сприйняття.

Світла лампи в операційній було недостатньо, як це було раніше. Мій портативний хірургічний прожектор також, здавалося, втратив свою яскравість.

Ці скарги, які я озвучив в операційній, були схожі на ті, які я колись чув від пацієнтів з «ранньою» катарактою, які заявляли, що їм потрібно набагато більше світла, щоб їм було зручно читати.

Поза операційною, я виявив, що тягнуся за старим збільшувальним склом на моєму столі, коли, дивлюсь на чорно-білий текст в кольорових-довідкових документах.

Якщо друг або член родини стояв перед скляними розсувними дверима або за вікном, я міг бачити тільки їх силует моїм правим оком, і не був в змозі відрізнити їх риси обличчя.

Але таблиця для перевірки зору ще казала, що з гостротою зору від 20/20 до 20/25 я міг бачити «просто відмінно».

Так що я вагався, і слідував пораді, яку я завжди давав своїм пацієнтам з катарактою. Як і будь-який інший офтальмолог, я знав надто багато про хірургію катаракти, особливо про ускладнення. Навіщо мені ризикувати, якщо я досі бачу?

Крім того обстеження свідчило, що я міг бачити «просто відмінно» — за виключенням рідкісних візуальних розладів.

 

Остання крапля: час для оперування катаракти

Одного разу під кінець дня, все-таки, під час поїздки додому від мого офісу мої почуття різко змінилися. На заході сонця я попрямував на захід до Флориди. Так чи інакше, в той час як перетинав смуги, виглянуло сонце між краєм мого сонцезахисного козирка і дзеркальця заднього виду, просто всередині рами мого лобового скла, створюючи серйозні відблиски, що на мить засліпили мене і я не бачив дорогу попереду мене.

На щастя, ніяких автомобілів не було поруч. Але це стало останньою краплею. Я зрозумів, що наступного разу мені може так не пощастити. І ризик потрапити в подібну аварію набагато вагоміший за невеликий ризик перенесення операції з приводу катаракти.

Я знайомий відмінними хірургами по катаракті, так що мені було зовсім не важко обрати лікаря для моєї власної операції . Я вибрав хірурга Стіва Апдеграффа, у якого я бачив безліч виконаних операцій з видалення катаракти.

Але змусити себе запланувати операцію було майже так само складно, як і прийняти рішення, щодо самої операці, в першу чергу.

 

Це правда: лікарі — погані пацієнти.

Це добре відомо, що лікарі стають жахливими пацієнтами. По-перше, я знав надто багато про очі — найбільш делікатну частину тіла, на якій я збирався зробити операцію. А по-друге, я бачив дуже багато відео на конференціях, які ілюстрували «речі, які пішли не так» під час хірургічних операцій.

Ніяких питань про це. Я дуже нервував, хоча мав повну віру в мого хірурга.

Я читав лекції сам собі про важливість того, щоб бути «хорошим» пацієнтом, а не одним з тих пацієентів, які бояться «Лікаря». Я сказав собі, що я довіряю Стіву і методу лікування, який він обере.

Навіть при тому, що у мене було повно блискучих ідей щодо варіантів виконання процедури, які могли б допомогти моєму хірургу досягти найкращих результатів, я вирішив не піддаватися спокусі, щоб запропонувати йому будь-яку з моїх багатьох цінних ідей.

При підготовці до моєї операції, спочатку я пройшов повне обстеження очей. Як і більшість далекозорих, я ніколи не потребував окулярів, щоб бачити на відстані; мені була потрібна лише пара звичайних окулярів для читання, які я досі ношу.

Мій вибір між Монофокальною інтраокулярною лінзою (ІОЛ) та «преміум» мультифокальною ІОЛ був простий. Моїми найбільшими скаргами при катаракті були відблиски і ореоли. Оскільки більшість візуальних скарг було від пацієнтів, які обирали для імплантації преміум ІОЛ, я не хотів ймовірного продовження відблисків і ореолів з мультифокальною лінзою.

Я насправді став дещо стурбованим ідеєю заміни мого помутнілого кришталика ока на асферичну ІОЛ. Я був заінтригований, коли прочитав, що оптика асферичних лінз може бути навіть кращою, ніж оптика природного кришталика.

Хоча природа-мати провела чудову роботу, створюючи природний кришталик, який дав мені півстоліття відмінного зору, сучасна наука створила ІОЛ з чудовою оптикою, яка ідеально підходить для фокусування світлових променів.

 

Оперування катаракти

Я отримав мої доопераційні очні краплі, антибіотики, щоб запобігти можливого зараження очей і нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), щоб контролювати запалення і набряк.

В день операції, коли я був в залі очікування, я попросив ліки, щоб заспокоїти мою тривогу. Тим не менше, я не хотів їх занадто багато, тому що я хотів запам’ятати операцію і згадати якомога більше деталей, наскільки це можливо.

Я пам’ятаю поїздку до операційної кімнати, і як мій хірург сказав мені «привіт». Мені закапали в око краплі для місцевої анастезії і накрили обличчя стерильною пов’язкою.

Хтось попросив мене подивитися прямо на світло, де я побачив дві товсті, сірі тривимірні половинки кіл з невеликим зсувом, які були розділені пропуском.

Під час процедури, бачив все світло сірим, наче я під водою, дивлюсь через воду. Ця панорама не змінювалася. Я почув звуки факоемульсифікаційної машини і спробував побачити зміни мого зору, коли мій кришталик розпався (на емульсію), а потім висмоктався (видалився).

Через яскравість світла операційного мікроскопа, мій зір практично не змінився. Мій хірург зазначив, що моя кора (м’яка, периферична частина мого кришталика) була більш міцніша, ніж він очікував від побаченого на мікроскопі (щілинній лампі) при огляді очей. Але все йшло нормально.

Мій хірург потім оголосив, що моя катаракта вже видалена. Тоді я поглянув вгору і спробував подивитися, але зір був наче як без лінзи (афакічний). Але я все ще не міг розібрати жодної деталі. Все виглядало так само.

Коли мій хірург оголосив, що асферична ІОЛ була вставлена на місце, на мій погляд мені ще не стало набагато краще. Безперечно я був розчарований, враховуючи мої очікування. Замість цього, тривимірні сірі півкола, які я бачив протягом всієї процедури залишилися.

Далі зняли пов’язку, яка прикривала обличчя. Коли мій хірург сказав, що все пройшло прекрасно, мені стало легше. Я оглянув кімнату і помітив, що мої фоторецептори (світлочутливі клітини в сітківці) все ще знебарвлені.

Це стається, коли постійне світло спрямоване в око змушує фоторецептори працювати понаднормово, без можливості відновлення і поповнення світлочутливим фото-пігментом (chromophobes). Це створює тимчасову ситуацію, коли фоторецептори «знебарвлюються» або залишаються без пігменту, необхідного для гарного зору.

Принаймні, я міг бачити зображення і тіні в кімнаті. Це було звісно задоволенням.

 

Мої перші думки після операції

 

Через ліки, які мені дали, я не пам’ятаю своє обов’язкове 10-15 хвилинне перебування  в залі очікування.

 

Там я міг бачити місце проведення і відновлення. Через моє праве око ці області виглядали занадто яскравими. З моїм закритим лівим оком я міг бачити кожного, хто проходив навколо, і я легко міг розпізнати їх.

Віддалені зображення були ще розмиті. На жаль, я вирішив подивитися на мій ідентифікаційний браслет і зауважив, що ім’я «Чарльз Слонім» було абсолютно чітким.

Ох «подумав я.» Тепер в мене міопія (короткозорість)! У мене неправильний імплант. Хтось зробив помилку! »

(Пам’ятаєте, що я сказав про лікарів, які є жахливими пацієнтами, тому що вони занадто багато знають — або думають, що вони знають)

Я був збентежений. Я не хотів бути короткозорим після операції з видалення катаракти. Я мав хороший дальній зір все моє життя. Я задавався питанням, чи повинен я сказати це зараз, або просто чекати. Я сам був лікарем, зрештою, і я повинен був з цим впоратися.

 

Чи потрібна мені інша процедура? Я сподівався що ні.

 

Я спробував пригадати все, що міг про оперування помутнілого кришталика, про ту процедуру, яку я пройшов. Я нагадав собі, що набряк рогівки або припухлість, як правило, викликає короткозорі порушення, поки він не зникне.

Я вирішив почекати, хоча по дорозі додому я продовжував турбуватися про можливість менше оптимального візуального результату. Але з позитивного боку, в той час як я був зайнятий іншим питанням хірурга, я помітив кольорові контрасти на відстані і це було надзвичайно.

 

Відновлення після оперування катаракти

До середини дня, моя якість зору значно покращилася. Але моя гострота зору ще була меншою, ніж очікувалося. Я хотів, як обіцяли в рекламі на радіо і ТВ: «Зір 20/20». Я був ще більш короткозорим, ніж далекозорим, і я був незадоволений цим.

Але, в цілому, мій день операції минув повністю без ускладнень. Я закапав призначені мені очні краплі, щоб запобігти інфекції і зменшити набряк, і сподівався на краще.

Я прокинувся в перший день після операції і не міг дочекатися зникнення завіси з моїх очей. Мій зір був небагато більше розмитим, ніж напередодні, і я спробував пояснити це як нічний набряк рогівки в результаті гіпоксії (нестача кисню) в оці. Різні чинники можуть призвести до цього, в тому числі застій сліз в нічний час. Незалежно від причини, цей вид набряку може спричиняти більші короткозорі зміни.

Мій ближній зір був все ще досить добрим. Я продовжував приймати мої очні краплі. І в другій половині першого дня після операції, зір мого правого ока став таким, як я й не можу пригадати, щоб я бачив так раніше: ясно і різнобарвно, таке  очі не могли відтворити навіть в молоді роки.

Результатами в той перший день після операції були:

 — Гострота зору, 20/25 (на відстань) — Внутрішній тиск очей 19 мм рт.ст. (норма) — Мінімальне внутрішнє запалення

 

Мій зір до операції теж був 20/25. Але цей новий зір 20/25 був не тільки іншим, але й дивовижним.

 

Я порівнював мій новий зір в той день з покупкою свого першого екрану високої чіткості (плазмового екрану) телевізора (HDTV). Це було наче дивитися на світ як на екран високої чіткості моїм правим оком, а лівим як на старому аналоговому телевізорі (на електронно-променевих трубках).

В той час, відчуття «вощеного паперу», з’явилося перед моїм лівим оком, якого я ніколи не помічав до операції на правому оці. І лівим оком я  нібито мав добре бачити.

Очевидно, я більше не був короткозорим. Різкий контраст між будь-якими двома об’єктами різних кольорів був абсолютно чудовим. На мій перший і другий день після операції, здавалося, що кожна година була кращою за попередню.

Водіння в нічний час було також візуально дивовижним. Моє праве око могло окреслити чіткі обриси темного автомобіля на темному фоні. Я не бачив ореоли навколо джерел світла. Краї тротуарів і навіть усередині автомобіля були абсолютно чіткі.

Один з найефектніших образів, які я бачив спочатку, був скляний набір Murano, що є в нашому домі. Бокали з синього кобальту та з візерунками листя і акцентів з 24-каратного золота. Цей набір був напроти білої стіни. Коли я оглядав цей скляний посуд тільки моїм правим оком, все здавалося майже тривимірним з неймовірним контрастом між кольорами.

 

І цього дня ефект зору «3D» тривав.

 

Я запланував цілий день операцій на другий день після моєї операції. Це було таке задоволення повернутися в операційну і, на цей раз бути з іншого боку операційного столу.

Верхнє освітлення було настільки яскравим, що я перемкнув на два рівні нижче. Це не тому, що я був світлочутливим, а тому, що я міг бачити все набагато краще, мені не потрібна додаткова потужність. І коли я міг використати одного разу верхнє освітлення, галогенний промінь став яскравим, білим світлом, що й не згадаю, коли помічав це. Я навіть закінчив день раніше, ніж планував.

Моя перша «візуальна проблема» з’явилася на четвертий і п’ятий післяопераційні дні. На четверту післяопераційну ніч, кожне джерело світла (наприклад, вуличні ліхтарі, червоні задні ліхтарі, білі фари) мали дві чітко виражені смуги світла що проходило під кутом 60 градусів і навпаки під кутом 240 градусів — абсолютно нове явище.

Я почав ламати голову над тим, що це означає, але я переконав себе, що потрібно перечекати, перш ніж панікувати. Протягом восьмої ночі, смуги зникли. Тимчасова складка в моїй задній стінці (задня частина «мішечка» який утримує кришталик ока), ймовірно, викликала проблему.

У мій післяопераційний візит першого тижня, моя гострота зору без корекції була 20/15. Мій внутрішньоочний тиск був 19 мм. У мене були тільки сліди внутрішнього запалення.

 

Повернення до роботи

Через місяць після операції, я оглянув 75-річну жінку, яка була моєю пацієнткою більше ніж 20 років. В неї розвивалися ознаки катаракти, які я спостерігав більш ніж десятиліття.

Під час її візиту до мене в минулому році, в неї був зір 20/40 в обох очах і помірна катаракта. Тоді я відмітив своє здивування тим, що вона дійсно може бачити добре зі своєю катарактою. Таблиця для перевірки гостроти зору підтвердив те, що вона могла бачити «просто відмінно».

І навіть у цей день, вона сказала мені, що вона могла бачити «просто відмінно». Але під час цього візиту її зір був 20/50 на одному оці і 20/60 на іншому, хоча вона сказала, що ще не має візуальних скарг.

 

Вона стала першим пацієнтом, якому я відкрив, що я недавно прооперував свою катаракту. І на цей раз, я використав зовсім інший підхід, коли у нас було стандартне обговорення катаракти, який змінився протягом останнього десятиліття.

 

 

Цього разу я не пропонував оперування катаракти — я наполіг, щоб вона прооперувала катаракту.

 

Я припустив, що можливо у неї немає скарг при водінні, але я наполіг, що їй необхідно побачити те, що  побачив я. Для того, щоб насолодитися  життям, особливо зважаючи на те, що вона вважала свій зір відмінним.

Ви можете прочитати оригінал статті за посиланням

 

[Примітка редактора: редактор AllAboutVision.com також мав «ранню» катаракту, і вирішив пройти процедуру з використанням «преміум» мультифокальних лінз. Читайте про її особистий досвіді з експериментальним методом змішання двох різних видів мультифокальних або «преміум» лінз. Тут слід зазначити, що д-р Слонім прийняв рішення не використовувати мультифокальні лінзи для його оперування катаракти, бо для його способу життя та роботи найбільш підходила стандартна ІОЛ, а на час вибору та публікації статті не існувало таких досконалих ІОЛ для корекції пресбіопії які існують сьогодні.]