УКРАЇНСЬКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ПОРТАЛ

ДОСТОВІРНО ПРО ОЧІ ТА ЗІР

достовірна інформація для тих, хто її потребує

UA

Міопія (короткозорість)

Міопія, відома також як короткозорість, є однією з найбільш поширених вад зору, та стосується розладів рефракції. При цьому захворюванні людина добре бачить зблизька, але об'єкти, розташовані на відстані, здаються їй нечіткими та розмитими. Міопія широко поширена як серед дорослих, так і серед дітей та підлітків. Проте в більшості випадків ця проблема вирішується за допомогою тимчасової або постійної корекції.

Причини виникнення міопії

Найбільш поширена причина виникнення міопії - збільшене в довжину очне яблуко. При такій патології сітківка знаходиться за фокальною площиною. Збільшене очне яблуко обумовлено генетично, нерідко короткозорість, яка викликана такими особливостями, прогресує в підлітковому віці.

 

Інша причина міопії - промені світла, що потрапляють в око, переломлюються не на самій сітківці, а перед нею.

 

Також короткозорість може бути викликана спазмами війкового м'яза, зміною форми рогівки, або ж носити посттравматичний характер чи бути наслідком склерозу кришталика у людей похилого віку.

 

Якою б не була причина, наслідком є ​​те, що зображення і об'єкти, які знаходяться на відстані, не фокусуються на сітківці.

 

Види і ступені міопії

В офтальмології розрізняють кілька видів міопії:

Вроджена - рідкісна патологія, спричинена аномалією розвитку очного яблука. Діагностується з перших днів життя.

Нічна - загострюється при недостатньому освітленні.

Хибна - проявляється під час спазму війкового м'яза і зникає при нормалізації її роботи.

Транзиторна - розвивається як ускладнення при ряді хвороб та (або) в результаті прийому сульфаніламідних лікарських препаратів.

Ускладнена, прогресуюча - супроводжується анатомічними змінами ока, які призводять до повної або часткової втрати зору.

Рефракційна - обумовлена ​​надмірним заломленням світла при потраплянні в око.

 

За ступенем короткозорість ділиться на:

  • слабкий ступінь (до -3 діоптрій);

  • середній ступінь (від -3,25 до -6 діоптрій);

  • високий ступінь (більше -6 діоптрій).

 

Високий ступінь міопії може досягати до -20 діоптрій.

 

Лікування короткозорості

Методи лікування або корекції міопії підбираються індивідуально для кожного пацієнта залежно від віку, ступеня і причини захворювання. Найбільш поширений метод корекції короткозорості у дітей і підлітків - носіння окулярів або контактних лінз. Також можуть використовуватись нічні або ортокератологічні контактні лінзи.

Крім тимчасової безопераційної корекції, до якої відносяться перераховані вище методи, існує можливість лазерної та інтраокулярної корекції. Остання рекомендується при ступені короткозорості понад -10 діоптрій. А для короткозорості менш -1.5Д існує метод нейрокоррекціі зору.

 

Медикаментозна корекція короткозорості

Офтальмологи продовжують шукати нові способи корекції зору при короткозорості. Так, у 2001 році увагу вчених привернув пірензепін - лікарський засіб, що використовується при печії і виразці шлунку. Досліди, які були проведені на курчатах, показали, що гель, виготовлений на основі цього препарату, здатний запобігти розвитку міопії. Після дослідів на курчатах були проведені клінічні дослідження, в яких взяли участь близько 200 дітей з країн Азії та США. Ці дослідження показали, що гель на основі пірензепіна дійсно призупиняє розвиток міопії. Проте ліки, яке називали “майбутньою таблеткою від короткозорості”, не стали панацеєю, і на сьогоднішній день медикаментозну терапію використовують в комплексі з іншими видами корекції.

 

Який метод корекції вибрати?

Незважаючи на те, що короткозорість є поширеним явищем, кожен випадок - індивідуальний. Метод корекції підбирає лікар залежно від таких факторів, як: вік пацієнта, ступінь і вид захворювання, наявність або відсутність інших патологій зору.

Міопія в цифрах

У деяких країнах азіатського континенту на короткозорість страждає до 90% населення.

Від 30% до 40% жителів Європи і США користуються окулярами або контактними лінзами.

50 років тому серед дорослих ескімосів, які проживають на півночі Канади, відсоток короткозорих людей мав дуже низькі показники, але 25% дітей нинішнього покоління вже потребують корекції зору.

У Сінгапурі близько 80% 18-річних людей - короткозорі.

Вчені припускають, що до 2050 року на планеті буде майже 5 мільярдів людей з міопією, з них 100 мільйонів - з міопією високого ступеня.

Вгору