УКРАЇНСЬКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ПОРТАЛ

ДОСТОВІРНО ПРО ОЧІ ТА ЗІР

достовірна інформація для тих, хто її потребує

UA

Контактні лінзи

Це зручний та сучасний метод кореції зору для тих, хто не хоче користуватися окулярами з будь-якої причини.

Ідею створення контактних лінз можна приписати ще Леонардо да-Вінчі, який у 1508 році описав як можна корегувати зір за допомогою води. Пізніше у 1663 була описана математична модель, а перший прототип з'явився у 1801 році. 

Незважаючи на таку довгу історію, сучасні контактні лінзи стало можливо створити лише з 1960 років, коли стало можливо створити контакту лінзу яка надавала проникнення кисню до рогівки - тому що це найголовніша умова для здорового існування ока. А ті контактні лінзи які є звичними на сьогодні - тобто м'які, замінні та зручні почали з'являтися лише з 1987 року.

 

Давайте розглянемо які типи контактних лінз існують і які саме обрати для себе найкраще?

 

Сучасні контактні лінзи : що треба знати

Матеріали

Почнемо з матеріалів, тому що матеріал це перша основна характеристика контактних лінз.​

Сучасні контактні лінзи виробляють із таких матеріалів:

 • Гідрогель - особливий тип м'якого пластику з високим вмістом води. Ці лінзи з'явилися з 1970 і стали надзвичайно популярними завдяки тому, що вони надтонкі, чудово пристосовуються до поверхні ока і надзвичайно комфортні.

 • Силікон-гідрогель - новітній матеріал, який з'явився у 2002 році і є найбільш популярним на сьогодні. Його основна перевага в тому, що він дозволяє передавати на рогівку набагато більше кисню ніж гідрогель. 

 • Жорсткі газопроникливі лінзи - особливий тип контактних лінз, що зроблені із пластику але можуть пропускати кисень. Характеризуються більшою якістю зображення та часто використовуються для складних випадків корекції зору. 

 • Гібрідні лінзи - спроба поєднати комфорт силікон-гідрогелевих та якість зображення жорстких лінз. Вони мають пластикову центральну частину та силікон-гідрогелеву основу.

На сьогодні найбільш популярними є силікон-гідрогелеві лінзи (64% всіх контактниз лінз в США у 2017 році), за ними ідуть гідрогелеві (22%), жорсткі (11% у США) та гібридні (2%). 

 

Тривалість носіння контактних лінз

До 1979 року, користувачі контактних лінз були повинні знімати їх перед сном та очищувати. Але вже з 1980 ситуація почала змінюватись, коли з'явились лінзи "подовженого носіння". 

 

Наразі існує 2 типа лінз подовженого носіння: 

 • щоденного носіння, які потрібно знімати на ніч 

 • розшіреного носіння - можуть не зніматися вночі на тиждень або більше (до 30 днів для деякіх брендів) 

Якщо ви із тих людей, хто не користується контактними лінзами тому що не любить щоденно знімати та одягати їх - зверніть увагу на лінзи розширеного носіння.

 

Як часто замінювати контактні лінзи

Контактні лінзи треба регулярно змінювати, тому що пори які містять вологу та пропускають кисень не можливо повністю очистити і в них накопичуються забруднюючи речовини та можуть розвиватися інфекції. 

Контактні лінзи за частотою змін поділяють на 

 • щоденної зміни

 • двотижневого використання

 • подовженого використання - замінюють щомісяця або щоквартала

 • звичайного використання - замінюють кожні 6 місяців

Жорсткі контактні лінзи найбільш стійки до забруднення тому можуть використовуватись рік або довше. 

У США найбільш популярними є контактні лінзи місячної заміни, за ними ідуть лінзи щоденної заміни і замикає трійку лідерів із результатом 24% у 2017 році лінзи двотижневого використання.

 

 

Оптичний дизайн контактниз лінз

 

Найголовніші відмінності між контактними лінзами - це їх функціональна частина або оптика.

 

За типама оптичної частини контактні лінзи поділяються на 

 • стандартні сферичні лінзи

 • покращені асферичні лінзи, у яких оптична сила лінзи однакова по всій поверхні лінзи

 • торичні контактні лінзи для корекції астигматизму

 • мультифокальні контактлі лінзи для людей із пресбіопією

 • косметичні контактні лінзи - які можуть змінювати ваш колір очей або надавати очам незвичного вигляду

 

 

Контактні лінзи та сухість ока

Більшості користувачів контактних лінз знайомий стан так званого "сухого ока, індукованого контактними лінзами". Цей стан викликає відчуття сухості, роздратованості та втоми. 

Сухість ока можна тимчасово полегшити краплями, або скористатися такими порадами:

 • принмайні один день на тиждень утримуйтесь від користування контактними лінзами, якщо це можливо

 • спробуйте контактні лінзи з меньшим вмістом води. Це здається дивним, але лінзи з високим вмістом води мають тенденцію всмоктувати вологу з очей через процес осмосу, оскільки вони втрачають вологу під час носіння

 • спробуйте силікон-гідрогелеві лінзи. Вони надають більше проникнення кисню, який є дуже важливим для виробництва здорової натуральної сльозової плівки та мають меньший вмист води в лінзі

Такжо проконсультуйтесь із вашим лікарем

 

Які контактні лінзи обрати для себе ? 

По-перше ваш офтальмолог має перевірити зір і розрахувати найкращим чином підходячі для вас контактні лінзи. 

Ви маєте усвідомити для чого саме ви плануєте контактні лінзи - наприклад лише для носіння під час заняття спортом або повністю відмовитись від окулярів на весь час. Від цього в тому числі будуть залежати рекомендації типу контактниз лінз

Якщо ви носите окуляри - то неможна купувати контактні лінзи з такою самою оптичною силою як і ваші окуляри. Тому що контактна лінза знаходится безпосередньо на очах, а окуляри на відстані 10-15 мм від ока, їхня корегуюча сила відрізняється.

Якщо ви плануєте скористуватися контактними лінзами вперше, ймовірно відчуття дискомфорту від деяких матеріалів - можливо якісь контактні лінзи викличуть відчуття сухості ока, а якісь — ні, або в меньшій мірі. Спробуйте лінзи з матеріалів, які зменшують відчуття сухості, але важливіше звернути увагу на вміст води в лінах.

Не бійтеся експерементувати із різними моделями та виробниками

(але виключно в межах рецепту, який розрахував для вас лікар). 

Вгору