УКРАЇНСЬКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ПОРТАЛ

ДОСТОВІРНО ПРО ОЧІ ТА ЗІР

достовірна інформація для тих, хто її потребує

UA

Окуляри - все що треба знати

Окуляри - це найстаріший  та найдоступніший метод корекції проблем із рефракцією ока

Перші знання про оптику та коригувальні лінзи були вже відомі більше 1000 років тому. Існує багато легенд та версій про першого винахідника окулярів, але достеменно невідомо хто і коли це зробив. Припускаємо, що вони могли бути вигадані в різних частинах світу різними людьми у певний період часу. Взагалі цим періодом вважається 15 століття, коли з 1450 року книжки стали доступні для умовно широкого загалу людей, і потреби у корекції зору стали очевидні.

Але окуляри потрібні не тільки людям із розладами рефракції, якими вони страждають в молодому віці. Після 40 у людини починає погіршуватись акомодація та починається стан пресбіопії, і тоді людині потрібні окуляри для читання, або якщо людина має міопію або гіперметропію (короткозорість або далекозорість) потрібні вже біфокальні або прогресивні окуляри, які як відомо, були вигадані у 1748 році Бенджаміном Франкліном. 

 

Сучасні окуляри

 

Якщо ви знаходитесь на цьому сайті, то скоріше за все вас цікавлять саме окляри для корекції зору, отже і будемо про них говорити. 

Окуляри складаються із оправи та лінз. Від якості обох елементів залежить ваше задоволення від використання та якість зору, яку ви можете отримати. 

Оправа

Існує безліч оправ серед яких вам доведеться обирати. І тут справа не тільки в дизайні, в цьому питанні треба прислухатися до порад лікаря або техніка, адже не всі лінзи можна безпечно та якісно встановити в будь-яку оправу. Існують певні оптичні принципи, які можуть завадити вам насолоджуватись обраною оправою, тому що потрібні вам за рецептом лінзи неможливо змонтувати належним чином. І хоча оправа це дуже важливий елемент окулярів, найважливішим є саме лінзи, бо вони надають те, заради чого ви купуєте окуляри - а саме ваш якісний зір. 

 

Лінзи

Як ви знаете, лінзи бувають "плюсові", "мінусові" та з "циліндром" для корекції астигматизму. 

А як ще розрізняються лінзи? 

Сучасні лінзи бувають 2х типів - скляні, які дуже рідко використовуються сьогодні та пластикові.

Скляні лінзи мають добру оптичну чистоту та їх дуже складно пордяпати, але вони часто важчі та легко можуть розбитися, томи ми радимо використовувати саме пластикові лінзи. 

Пластикові лінзи.

Пластикові лінзи з'явилися на ринку в 1947 році. Вони мають декілька важливих характеристик, які вам потрібно розуміти, щоб обрати найкраще рішення для себе та не переплатити за непотрібні властивості. 

 

Пластикові лінзи для окулярів

Будь яка оптична лінза має 2 ключові характеристики:

  • оптична сила в диоптріях (ті самі + та -) 

  • рефракційний індекс

Рефракційний індекс - це характеристика яка вказує на те, наскількі змінюється швидкість світла в лінзі та наскільки оптична лінза змінює хід світла для того, щоб спрямувати його в потрібне місце.

Рефракційний індекс пластикових лінз для окулярів буває в межах приблизно 1.5 - 1.7 одиниць. І чим вище цей показник, тим тоньшою і легшою буде ваша лінза.

Окрім рефракційного індексу ще має сенс звертати увагу на так зване число ABBE, яке чим вище тим нижче лінза має хроматичних аберацій (хроматичні аберації це кольорові ореоли навколо темних обя'єктів на фоні світла, або джерела світла вноні). Дипазон цього значення для очкових лінз зазвичай лежить в межах від 30 до 59 (вище - краще).

 

Друга важлива характеристика - покриття лінзи. 

Як ми вже казали, пластикові лінзи в цілому зроблені із більш м'якого ніж скло матеріалу, тому вони можуть бути легко подряпані. Для захисту від подряпин існують різні  види твердого покриття. Чим більше твердого покриття наносять на лінзу тим довше вона буде слугувати без пошкоджень. 

Окрім покриття яке захищає лінзу від подряпин існують інші види покриття, а саме

  • для надання сонцезахисних властивостей

  • анти-відблискуюче покриття, яке зменьшує відблиски та покращує контраст і чистоту зображення, особливо вночі. Це покриття особливо важливе для лінз із високим індексом рефракції. 

  • так зване комп'ютерне покриття, що фільрує частину блакитного світла яке випромінюють екрани смартфонів та комп'ютерів

  • фільтр УФ випромінювання. Деякі матеріали вже мають вбудований фільтр, а на деякі його потрібно наносити додатково, тому треба звернути на це увагу при виборі лінз

Асферичні лінзи для окулярів

Звичайні опптичні лінзи є "сферичними". Це означає, що чим далі від центру лінзи тим гірша якість зображення яку передає та периферична частина. Це зумовлено базовими законами оптики. 

Але існує можливість покращити це - лінзи із асферичним дизайном поверхні. Якість зору в таких окулярах, особливо якщо вони мають високу оптичну силу буде кращою. 

 

 

Рецепт на окуляри - чи може змінитися з часом

Загальна рекомендація для людей із вадами зору - відвідувати офтальмолога раз на рік. 

Але може статися так, що раніше до запланованого візиту ви помітили що якість зору змінилася.

Так може статися і тоди ми радимо відвідати лікаря раніше. 

Деякі стани людини такі як діабет, катарактаглаукома, прогресуюча міопія можуть потребувати зміни корекції раніше.

Коли ви захочете змінити окуляри - ми радимо ще раз перевірити свій зір та підібрати окуляри, якщо з моменти останьої перевірки минуло більше 6 місяців. 

Вгору