УКРАЇНСЬКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ПОРТАЛ

ДОСТОВІРНО ПРО ОЧІ ТА ЗІР

достовірна інформація для тих, хто її потребує

UA

Гарний зір - все що ви могли не знати

Око людини — складна оптична система, роботу якої можна порівняти з роботою фотоапарата. Спочатку промені світла проходять крізь рогівку і зіницю та потрапляють на кришталик ока. Кришталик є природною лінзою, яка заломлює світло і фокусує його на сітківці. Якщо кришталик неправильно фокусує промені світла, то зображення на сітківці формується неправильно, що призводить до погіршення зору.

Зазвичай здорове око молодої людини чітко і якісно бачить навколичшій світ. Але це ілюзія, тому що око постійно фокусується на об’єктах, які розташовані на різній відстані від людини. Цей механізм називається «акомодація» та з віком поступово втрачає свою ефективність.

 

 

 

 

Кришталик та оптична система ока

Око складається з оптичної частини (рогівка + кришталик) та світлочутливої системи (сітківка + зоровий нерв). Світло проходить через рогівку і кришталик та фокусується на сітківці, де зображення далі через зоровий нерв передається в мозок.

Коли у людини з віком розвивається катаракта — природний кришталик мутніє та не пропускає світло, а людина поступово втрачає зір до повної сліпоти, якщо вчасно не зробити операцію.

Під час операції кришталик замінюють штучним, який відновлює зір людини. Але як само — залежить від обраного типу штучного кришталика, або ІОЛ. 

 

 

Коли ви не маєте проблем із зором, або маєте певні нескладні проблеми, такі як, наприклад, міопія, ви не усвідомлюєте, що гарний зір складається із декількох факторів, кожен з яких забезпечується певною функцією кришталика.

 

Як формується зображення, яке сприймає людина

 

 • Інформація передається до зорового аналізатора

 • Зображення аналізується різними групами нейронів, кожен із яких аналізує певні типи зображень

  • вертикальні лінії

  • горизонтальні лінії

  • кольори та тощо

 • Світло проходить крізь рогівку

 • Далі світло фокусується через кришталик на сітківці

 • Сфокусоване зображення потрапляє у зоровий нерв та передається в мозок

 

 

Зір вдалину

 

Завдяки функції дальнього зору, при огляді віддалених предметів на сітківку проектується правильно сфокусоване та контрастне зображення, і людина чітко бачить віддалені предмети без окулярів.

Це можливо у разі відсутності рефракційних розладів та астигматизму (астигматизм - це нерівноміна кризивза рогівки). 

 

 

 

Проміжний та ближній зір

 

Завдяки акомодації (акомодація ока — здатність очей пристосовуватися до розглядання предметів на різних відстанях) здоровий кришталик змінює свою форму в залежності від відстані, на якій ми розглядаємо предмети, щоб зображення, яке ми бачимо, було однаково чітким.

 

 

 

Кольоросприйняття

 

Здорове око людини має чітко передавати кольори навколишнього світу без змін.

 

 

 

Контраст зображення

 

забезпечує здатність  ока бачити різницю між яскравістю предметів. Ця чутливість особливо важлива у випадках, коли цей контраст знижено через освітлення, наприклад, в тумані, або коли яскравість і колір предметів схожі або слабо відрізняються від фону.

 

 

 

Зір при недостатньому освітленні та вночі

 

Людина із здоровим оком може читати книгу і при світлі свічки, і при яскравому світлі. Рівень освітленості в цих двох випадках сильно різниться. Людям з низькою контрастною чутливістю важко керувати автомобілем ввечері або в тумані, пересуватися в темряві, або читати при поганому освітленні.

Вгору