Зазвичай, коли людина має проблеми із зором, а саме низьку гостроту зору, це пов’язано з розладами рефракції - це може бути короткозорість, далекозорість та астигматизм, або стани, коли оптична система ока (а око це система з 2 лінз, а саме рогівки та кришталика) є не досконалою та її оптична сила не відповідає фактичному розміру ока. Короткозорість або міопія коли око більше норма, а далекозорість або гіперметропія коли око менше норми, а також рогівка може мати недосконалу форму (астигматизм).

 

Ці стани легко можна відкорегувати оптичними засобами: ці проблеми пов’яазані з недосконалістью оптичної системи ока, а оптична система може бути виправлена також оптично - це окуляри, контактні лінзи якщо справа іде про не хірургічні методи.

Якщо людина не хоче користуватись окулярами або контактними лінзами можна зробити 2 типи операції. Так як око це система 2х лінз, то хірургічно ми можемо працювати або з рогівкою або з кришталиком. Можна зробити лазерну корекцію зору - це коли спеціальний лазер змінює параметри рогівки та підлаштовує щоб зробити око досконалим.

Але це не завжди можливо, тому що є певні межи за якими лазер не може спрацювати, і тоді можна замінити кришталик ока на штучну лінзу, яка називається інтраокулярною або штучним кришталиком.

 

Отже у разі розладів рефракції ми можемо покращіті оптічну сістему до ідеального стану або додавші додаткову лінзу або змінивши лінзи вашого ока.

 

Але існують стани, коли навіть покращення оптичної систими ока до ідеального стану не зможе підняти гостроту зору до 100%. І пов’язано це може бути з 2ма ситуаціями - органічні проблеми самого ока, а також недосконалий розвиток здорового аналізатору головного мозку людини.

До органічних проблем ока можна віднести проблеми сітківки або зорового нерву, коли світлочутливі нервові тканини ока пошкоджені хворобою, і такі стани майже не корегуються (але звісно це залежить від патології та в межах цієї публікації ми не будемо розглядати ці стани).

 

Щодо зорового аналізатору треба знати, що зір людини працює не лише в оці, а ще і в головному мозоку, де зорова інформація обробляється зоровою корою та відбуваєтсья її аналіз та усвідомлення. І ось тут є місце для покращення.

 

Фактично, людина бачить не очками, а мозком - очи це інструмент, по суті як об‘єктив фотоапарату, а обробка зображення та усвідомлення відбувається у голові. Як сьогодні відомо, зображення в мозку обробляється схожим до цифрового апарату методом - сира (RAW data) інформація з очей попадає у мозок, де іде первинна обробка: окремі нейрони відповідають за аналіз вертикальних частин зображення, окремі за горизонтальні, окремі за кольори і таке інше, а ось те, що ми усвідомлюємо - це вже фінальний JPEG, який фінально обробляє «вбудований Photoshop людини» - зорова кора.

 

Зорова кора розвивається у дитинстві. Мозок новонародженого тренується розрізняти поступаючу інформацію та правильно інтерпретувати її. Як ви можливо пам’ятаєте інформація в оці взагалі відображається перевернутою, та ми навчаємося її бачити у звичному вигляді. Отже, на фізичному рівні - в зоррвій корі формуються нейронні зв‘язки що допомагають аналізувати зорову інформацію. Є певний проміжок часу коли ці нейронні зв’язки мають бути сформовані та згодом цей розвиток припиняється.

 

Якщо око з дитинства оптично не досконале - до зорової кори попадає меньше інформації ніж заплановано природою, і тут працює звичайний закон розвитку організму - ті функції якими організм не користується не розвиваються. Так і тут - якщо око замість умовно кажучі 10Мб інформації на секунду дає 3Мб (бо зображення не зфокусоване, не має дрібних деталей і дитина бачить лише щось завелике) то зорова кора не формує необхідну для аналізу умовних 10Мб інформації нейронних зв‘язків. Так формується амбліопія. Коли людина згодом одягає окуляри - та око починає формувати ті самі умовні 10Мб інформації, мазок не в змозі її проаналізувати, тому людина в такий ситуації не починає бачити краще з окулярами.

 

Якщо амбліопія діагностовано у дитинстві, то десь з 3 до 6-7 років її можна успішно лікувати навантажуючи хворе око специальними методами під наглядом лікаря, але пізніше такий підхід вже не працює, та будь-який офтальмолог скаже, що амбліопія у дорослих не лікується.

 

Але це не зовсім так на сьогодні. Існує технологія, яка була розроблена на основі глибоких знань про особливості аналізу здорової інформації та того, що відомо сьогодні про нейропластичність, а саме можливість мозку формувати нові нейронні зв‘язки. Фактично, коли ви навчаєтесь будь-чому, мозок формує нові нейронні зв’язки яки залишаються з ваши назавжди. Та вченим вдалося винайти особливі оптичні стимули, які здатні включити до певної міри втрачену можливість формування нових нейронних зв‘язків у зоровій корі. Ці стимули це так звані плями Габора, які, якщо їх застосовувати у певних умовах можуть навчити мозок краще обробляти зорову інформацію.

 

Ця технологія називається RevitalVision, і є єдиною у світі подібною технологією що схвалена FDA. Лікування займає 3 місяці регулярних занять через день по 30 хвилин вдома за комп‘ютером з монітором не меньше 15 дюймів та у повній темряві. В середньому ця технологія покращує зір на 2 рядки по таблиці гостроти зору, і це для людини яка бачить 3 рядки значне покращення, а для людини яка бачить 8 рядків це підвищить зір до норми.

 

Ця технологія сертифікована та офіційно доступна в Україні, та ви можете ознайомитись із моїм особистим досвідом за посиланням:

 

Також ця технологія може покращити зір у таких складних станах як пігментна дегенерація сітківки, хвороба Штаргардта та ністагм.

 

Отже, якщо у вас амбліопія то є шанс покращити зір у будь-якому віці.

 

Олексій Сологуб

Експерт з інтраокулярної корекції зору

Засновник Українського Офтальмологічного Порталу Vision-UA.org