УКРАЇНСЬКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ПОРТАЛ

ДОСТОВІРНО ПРО ОЧІ ТА ЗІР

достовірна інформація для тих, хто її потребує

UA

Інтраокулярні лінзи

Інтраокулярна лінза складається з оптичної частини, яка виконує основну функцію — заломлення світлових променів на сітківку для формування зображення, а також гаптичних елементів, які забезпечують надійну фіксацію в оці. Штучна лінза імплантується в капсульний мішок замість природного кришталика.

Сучасні ІОЛ мають діаметр 5-6 мм, виготовляються з гнучких матеріалів, що дозволяє скласти лінзу і ввести її в око через дуже маленький розріз (2-3 мм).

 

ІОЛ (інтраокулярна лінза) — це штучний кришталик, який імплантується після видалення природного помутнілого кришталика. ІОЛ має оптичну частину, яка переломлює промені світла і фокусує їх на сітківці. Потрапляючи на сітківку, промені світла переходять в електричні імпульси і передаються в мозок, де трансформуються в зображення.

Сучасні інтраокулярні лінзи відомих виробників:

  • виробляються із сучасних біосумісних матеріалів та живуть із пацієнтом багато десятків років;
  • мають монолітну структуру (вся лінза зроблена з цільного блоку матеріалу — так званий тип «моноблок»);
  • мають захисний фільтр від ультрафіолетового випромінювання.

Рогівка та кришталик є оптичними лінзами. Будь-яка оптична лінза має основну характеристику — оптичну силу та фокусну відстань. Фокусна відстань - це відстань, на якій формується чітке зображення того, що проходить крізь лінзу.

 

Фокусна відстань залежить від оптичної сили. Звичайні недосконалі оптичні лінзи мають так звану сферичну аберацію. Сферична аберація — дефект зору, що з’являється, коли промені світла, проходячи крізь лінзу, фокусуються не в одній площині (на фокусній відстані): частина променів фокусується ближче (позитивна сферична аберація) або далі(негативна сферична аберація). Промені, що фокусуються перед фокусною площиною  і ті, що фокусуються за нею, потрапляють на сітківку як розмите зображення.

 

Так працює лінза із сферичною аберацією. Промені світла, що фокусуються перед або за фокальною площиною, створюють додаткові зображення на сітківці, знижуючи контрастність зображення через дефокус променів.

Лінза, яка сконструйована таким чином, що всі промені світла фокусуються на одній площині називається асферичною, оскільки вона не має сферичної аберації.


Якщо оптична система складається із декількох лінз, задля ідеальної якості зображенняі всі лінзи мають бути асферичними. Якщо в оптичній системі лінзи є сферичними, то загальна аберація оптичної системи складається із суми аберацій кожної лінзи. Також важливим фактором є розміщення лінз — всі лінзи оптичної системи мають бути розміщені на одній оптичній вісі (центри всіх лінз мають бути на одній лінії із точкою фокусу).

Наше око побудоване таким чином, що рогівка є сферичною лінзою із позитивною сферичною аберацією. Кришталик молодої людини є сферичною лінзою із негативною сферичною аберацією. Центри рогівки, кришталика та основна фокальна точка ока співпадають, тому позитивні сферичні аберації рогівки компенсуються до нуля негативними сферичними абераціями кришталика, і зір молодою людини є ідеальним і найконтрастнішим.

Ваш лікар допоможе Вам обрати оптимальну лінзу для вас.

 

 

Як обрати ІОЛ До лікування катаракти

 

Вгору