УКРАЇНСЬКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ПОРТАЛ

ДОСТОВІРНО ПРО ОЧІ ТА ЗІР

достовірна інформація для тих, хто її потребує

UA

Мультифокальні ІОЛ

це окремий клас ІОЛ для порекції пресбіопії, або пресбіопічних ІОЛ

Обираючи мультифокальну ІОЛ обов'язково ознайомтесь із особливостями вибору штучних кришталиків за посиланням. Мультифокальна лінза може бути асферичною, торичною, жовтою або прозорою - ці особливості розглядаються на сторінці про монофокальні ІОЛ

 

Як працюють мультифокальні ІОЛ

Звичайна монофокальна лінза чітко фокусує на сітківку далекі предмети, а предмети ближче фокусуються поза сітківкою, залишаючи на сітківці розмите нерізке зображення

 

 

Мультфиокальні лінзи мають спеціальну оптичну решітку на оптиці, яка може фокусувати на сітківку як далекі предмети так і предмети ближче. Тому що це одна лінза, вона формує на сітківці одночасно 2 зображення:

  1. Чітке зображення далекого предмету, яке також має розмите зображення близького предмету
  2. Чітке зображення близького предмету, яке також має розмите зображення далекого предмету. 

 

 

Коли на сіткіці одночасно існує декілька зображень (чітке і розмите), мозок людини обирає чітке зображення того, що людина хоче роздивитися - протягом часу мозок навчається пригничувати розмите зображення яке непотрібно людині.

Цей процес називається нейроадаптація і завдяки цій властивості мозоку людина здатна бачити чітке зображення далеких і близьких предметів.

 

 

 

Особливості мультифокальних лінз

Тому що мультифокальна лінза (незалежно від того, має вона 2 або 3 фокусу) має чітко виділені фокальні точкі (так звана адидація), тому найкраща якість зображення можлива тільки у зоні тих фокальних точок. А якість зору в проміжках між цими точками значно погішується. 

Краще це можна зрозуміти на цій схемі:

Тут зображено роботу типової трифокальної ІОЛ.

 

 

 

 

 

Особливості нічного зору та поганого освітлення

Тому що ці кришталики мають так звану дифракційну решітку на оптиці, вони надають певні небажані оптичні ефекти, які стають помітні вночі. 

Це так звані ефекти засліплення, гало та зірок навколо джерел світла. Завдяки процесу нейроадаптації ці ефекти зазвичай з часом стають меньшими або зовсім зникають. Нажаль неможливо передбачити як саме вони будуть виглядати для вас, і як швидко зникнуть. Тому обираючи цей тип ІОЛ, пацієнт має усвідомити, що переваги незалежності від окулярів можуть мати певні компроміси в нічний час. 

 

 

 

Також завдяки наявності на сітківці двох чи трьох різних зображень знижує контрастність зображення та трохи погіршує якість зору в умовах поганого освітлення. Скоріше за все ви не зможете помітити і оцінити ці особливості тому що не існує способу "приміряти" ІОЛ до ісплантації. Але про них треба знати обираючи такий тип кришталика.

 

 

 

Як працює око, акомодація та мультифокальна ІОЛ

 

 

 

Як було вже скзазано - це ІОЛ, яка має в оптичній частині спеціальну зону яка створює додаткові фокусині точки для близької відстані та у разі 3-фокальної ІОЛ для близької та середньої

 

1.Біфокальні ІОЛ.

Найстаріший тип лінз, який дає зір вдаль та на певній близькій дистанції. Характеризуються тим, що є декілька варіантів близької дистанції, та лікар може обрати ту, яка найбільш відповідає потребам пацієнта – від 33см до 50см.

 

Технологічно біфокальні ІОЛ виробляються або традиційним для індустрії способом – нанесенням спеціальних дифракційних кіл на центральну частину оптики, і саме наявність цих кіл є одним із головних факторів появи у пацієнта візуальних артефактів від джерел світла, або за так званою біфокальною технологією, схожою на виробництво прогресивних окулярів. Такі біфокальні ІОЛ з подвійною оптикою значно меньше схильні до проявів світлових аномалій і називаються сегментно-біфокальними.

 

 

Традиційні (діфракційні) біфокальні ІОЛ:
Переваги: відносно невелика ціна
Недоліки: недостатньо якісний зір на проміжних дистанціях, візуальні проблеми від джерел світла (не відноситься до сегментно-біфокальних ІОЛ)

 

Сегментно-біфокальні ІОЛ:
Переваги: майже відсутні проблеми від джерел світла
Недоліки: недостатньо якісний зір на проміжних дистанціях, немає торичних версій.

 

 

2. Трифокальні ІОЛ.

Сучасні лінзи, які мають виходячи із назви три найкращі фокальні точки (дистанції якісного зору), а саме – дальній зір, проміжний зір та зір на близький відстані. Так само як і біфокальні ІОЛ, такі лінзи мають певну різницю у тому, що саме є проміжною та близькою відстанню. Різні виробники роблять ці дистанції по-своєму (наприклад 33см та 66см, або 40см та 55см).Переваги: якісний зір в 3х фокальних точках : дальня, середня та близька. Недоліки: висока ціна, зниження контрастної чутливості, падіння гостроти зору між фокальними точками (з піковою гостротою зору в зоні фокальної точки) та певні візуальні проблеми від джерел світла.

Вгору